For media > Austrálie vs. Djokovič

Austrálie vs. Djokovič

24. 1. 2022

Adbros v období od 4. do 18. ledna na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instagram a v dalších médiích monitoroval diskuse vyvolané aférou Novaka Djokoviče na letošním Australian Open. Sledovány byly reakce na jeho výsledné vyloučení z turnaje a vyhoštění ze země. Více než polovina diskutujících vyjádřila souhlas s rozhodnutím australských úřadů.

Téma vyloučení Novaka Djokoviče z Australian Open bylo diskutováno především na sociálních sítích Facebook a Twitter. Každá síť byla v názorech zastoupena ze 34 %. Další významnou platformou byly články v médiích a reakce na ně; tyto reakce tvořily 29 % z celkového počtu komentářů. Zbývající 3 % reakcí tvoří ostatní digitální platformy.

 

Z výsledků vyplývá, že 51 % uživatelů souhlasilo s rozhodnutím australských úřadů. Zároveň značná část, celých 37 % uživatelů sociálních sítí, s rozhodnutím australských úřadů nesouhlasila. Neutrálně se k rozhodnutí vyjádřilo 12 % uživatelů.

 

Uživatelé se souhlasným názorem na rozhodnutí australských úřadů zastávali stanovisko, že Australané mají nárok určit si ve své zemi svá vlastní pravidla. „Vnímám to tak, že stejně jako má Djokovič právo se rozhodnout nenechat se očkovat, tak stejně tak má právo Austrálie rozhodnout o tom koho do své země vpustí a koho ne,“ říká jeden z typických komentářů.

 

Více než pětina (21 %) uživatelů, kteří souhlasili s Austrálií, je přesvědčena, že Novak Djokovič nejednal pravdivě; podle jejich slov „lhal“.

 

Uživatelé sociálních sítí s neutrálním postojem se nepřiklonili k pozitivní ani negativní názorové skupině: „…ja treba tenhle pripad nedokazu spravedlive posoudit…Bud je covid hloupost,ockovani zbytecne a Djokovic ma uplnou pravdu a pravo se stavet na zadniNebo je to ockovani to nejmensi co muzeme vsichni s tim svinskym covidem udelat,snad na to nikdo po vpichu neumre a snad to nekomu pomuze/lehci prubeh/ a snad bude lip a covid zdechne… Za komaru do nas rvali povinne cokoliv a ani jsme nemeli tusaka na co a proti cemu… Ted kde je pravda?!?! Ja fakt nevim.“.

 

U uživatelů sociálních sítí s nesouhlasným názorem na rozhodnutí australských úřadů převládaly reakce na zmatečné chování australských úřadů. Mezi další dva výrazně zastoupené názory patřilo nespravedlivé počínání australských úřadů a také jednání, které bylo podle uživatelů pouze politické: „Čistá politika. Za komunismu, vlastně socialismu, také platily zákony, ale ty špatné. Komunismus (socialismus) je diktatura dělnické třídy. V Austrálii mají také novodobý ..ismus a novodobou formu diktatury, se svými dobrými zákony a ochranou veřejného zájmu. Zatím jsem nenarazil, jak se jmenuje diktatura farmaceutických firem ovládající současnou Austrálii. A že ten mi neznámý ismus se snaží i v našich končinách. Ještě by se vždy mělo uvádět, která ta vakcína je politicky správná. Sputnik V a ani CoronaVac nebo Vero, bych odhadoval, to nebude. Novak Djokovic si prostě dovolil dost, dal přednost své svobodné volbě o svém zdraví a to je ve správných demokratických luzích a hájích špatně.“.

 

Metodika

Analýza vychází z reprezentativního vzorku 30 % celkového počtu 1 351 relevantních zmínek za období 4. – 18. 1. 2022.